איך לזהות ולטפל באלק – סרטן ריאה נדיר וייחודי
הפוגע לרוב בצעירים שאינם מעשנים?

גילם הצעיר, התסמינים הלא ספציפיים והעובדה שהחולים אינם מעשנים – כל אלו מובילים לכך שבחלק מהמקרים חולי סרטן ריאה חיוביים לאלק (ALK) מאובחנים בשלב מאוחר, שלב בו המחלה הינה מפושטת ולעיתים אף מערבת גרורות מוחיות. כיום ,קיימים טיפולים ביולוגיים, ממוקדי מטרה, אשר פועלים באופן ספציפי נגד מוטציות מסוימות, בין היתר כנגד מוטציה מסוג ALK. טיפולים אלה הביאו עימם תקווה חדשה לחולי +ALK.

סרטן ריאה מסוג ALK + הוא סרטן נדיר וייחודי הפוגע לרוב בצעירים שאינם מעשנים. לעיתים, קיים קושי לאבחן את המחלה כיוון שהסימפטומים אינם ספציפיים ומופיעים לרוב בשלב יחסית מאוחר של המחלה. שילוב מאפיינים אלו עם הצורך בבירור מקיף והצורך בבדיקות מעמיקות העלולות לקחת לעיתים מספר חודשים, עלול להוביל לגילוי המחלה בשלב מאוחר יחסית.

הטיפול בסרטן הריאה מסוג ALK +

יחד עם זאת, התקדמות רבה שהושגה בשנים האחרונות עשויה להשפיע לחיוב על תוצאות הטיפול בסרטן הריאה ALK +. הטיפולים הביולוגיים יכולים, בחלק לא מבוטל של החולים, לתת מענה נגד מוטציה זו ולעכב אותה תחת שמירה על איכות חיים. לחולים אלו יש כיום מספר אופציות טיפול מאושרות, מה שמאפשר מעבר מקו טיפול אחד לקו טיפול נוסף, דבר אשר יכול לתרום להארכת חיי החולה, תוך שמירה על איכות חיים סבירה. ניתן לסכם ולומר שהטיפולים הביולוגיים הביאו עימם תקווה חדשה לחולי סרטן הריאה מסוג ALK +.